Prawidłowa dieta psa i kota a olej łososiowy

W czasie wizyty u weterynarza ze swoim Pupilem, tak psem jak i kotem dość często zdarza się, że usłyszysz zalecenie podawania oleju rybnego (łososiowego) jako składnika diety zwiększającego ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) w diecie, przy czym chodzi tu głównie o kwasy Omega 3 i Omega 6.

Zalecenie to jest spowodowane troską weterynarza o zdrowie m.in. skóry i sierści Twojego Pupila.

Prawidłowa dieta

Jednak zawarte w doskonałym oleju łososiowym, jakim jest np. FishOil Omega Pro firmy RegioPRO składniki, nie wpływają tylko na skórę i sierść psa lub kota, ale także wzmacniają naturalną odporność organizmu oraz wpływają na prawidłową gospodarkę lipidową (poziom cholesterolu), jak też na funkcjonowanie układu naczyniowo – sercowego i pracę mózgu Pupila. Olej FishOil Omega Pro podnosi także znacząco smakowitość podawanej razem z nim suchej karmy (o czym w dalszej części artykułu), jest więc doskonałym rozwiązaniem dla osób posiadających psa lub kota „niejadka”.


Podawanie oleju

Stojąc przed koniecznością podania psu lub kotu oleju, w tym rybnego (łososiowego), stoisz zwykle przed dylematem: jak to zrobić ? Chcąc ułatwić rozwiązanie tego problemu podajemy kilka naszych porad i sugestii. Najlepsze rozwiązanie musisz jednak znaleźć sam Drogi Czytelniku :-), tak więc:

Najprostszym i jednocześnie najskuteczniejszym, a wynikającym z naszych doświadczeń rozwiązaniem jest podawanie oleju rybnego (łososiowego) w postaci płynnej, w której występuje właśnie FishOil Omega Pro produkowany przez RegioPRO. 

Aby uzyskać najlepszy efekt należy ok. 2-3 minuty przed podaniem standardowej porcji suchej karmy (np. marki Nero Gold) skropić karmę zalecaną na opakowaniu dawką oleju, tak aby miał on czas się wchłonąć. 

Kolejnym rozwiązaniem jest podawanie oleju z łososia w formie tabletek lub kapsułek dostępnych w handlu (apteka, sklep ze zdrową żywnością, sklep zoologiczny etc.). Jest to jednak dobre rozwiązanie tylko dla właścicieli tych psów lub kotów, którym „nie przeszkadza” dodatek w postaci tabletki lub kapsułki w codziennej „misce” pożywienia. 

Jeżeli Twój pies lub w szczególności kot nie akceptuje oleju rybnego, głównie ze względu na zapach, możesz wypróbować oliwę z oliwek. Zalecana przez weterynarzy dawka dzienna tego typu oleju to 1/4 łyżeczki w przypadku psów małych ras (do 10 kg masy ciała) lub 1 łyżeczka w przypadku psów większych (powyżej 10 kg masy ciała) ok. 2 do 3 razy w tygodniu. Tak samo jak w przypadku stosowania oleju FishOil Omega Pro, należy oliwą z oliwek pokropić standardowo podawaną karmę. 

W przypadku niepowodzenia w zastosowaniu powyższych metod możesz wypróbować olej rzepakowy lub inny roślinny, który na pewno znajdziesz w swoim gospodarstwie domowym. Ważne jest tu zastosowanie oleju z tzw. pierwszego tłoczenia, przy czy należy uważać, aby był on świeży, a nie zjełczały. Tu również w celu wprowadzenia do diety należy zastosować metodę pokropienia karmy olejem przed jej podaniem. 

Jeżeli zawiodą metody podane w punktach 1 do 4 spróbuj wprowadzić do diety psa lub kota po prostu ryby. Nie powinny być to jednak ryby w stanie surowym, które są bardzo często nie tolerowane przez organizmy psów lub kotów. Postaraj się na początek podawać kilka kawałków sardynek lub łososia, takich jakie np. spożywa Twoja rodzina. Zwracaj jednak baczną uwagę, aby były to ryby bez sztucznych dodatków. Tego typu ryby będą na pewno przyjęte z zadowoleniem przez Pupila jako urozmaicenie diety i dodatkowe źródło protein oraz co ważniejsze oleju.

Pamiętaj

Wprowadzając olej rybny (łososiowy) do diety psa lub kota należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby go nie przedawkować. Nadmierne spożycie dowolnego z wymienionych wyżej olejów może wywołać u Pupila efekt przeczyszczający. Konieczne jest samodzielne opracowanie sposobu dawkowania danego oleju dla naszego czworonożnego przyjaciela. Szczególną ostrożność zalecamy na początku wprowadzania oleju do diety. Najlepiej wtedy zastosować np. połowę zalecanej na opakowaniu dawki oleju i stopniowo zwiększać ilość w kolejnych przedziałach czasowych obserwując reakcję organizmu Pupila. Przy stosowaniu nadmiernych ilości olejów, ale też innych środków spożywczych możemy zauważyć występowanie efektu krzywej Gaussa, po której lewej stronie występuje zbyt mała ilość składników odżywczych, a po prawej ich nadmiar. W związku z tym efektem należy pamiętać, że normalnie odżywiający się, zdrowy Pupil pobiera z pożywienia np. w postaci suchej karmy Fish & Rice marki Nero Gold, wystarczającą ilość kwasów Omega 3 i Omega 6 i nie potrzebuje dodatkowej suplementacji.